Skip to content

105 West Sea WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 13, 1999

Property Information

Block1105.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage480
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
58%
Improvement Value:$161,900
42%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+5.2%
2024$6,680+45.2%
2023$4,599+0.4%
2022$4,579+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10027, Page 1224

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5498, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1952