Skip to content

115 West Chadwick WayLavallette, NJ 08735

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block1105.09
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
49%
Improvement Value:$236,300
51%
Total Assessment$460,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+5.2%
2024$7,968+53.9%
2023$5,178+0.4%
2022$5,155+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005