Skip to content

106 West Sea WayLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block1105.09
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
44%
Improvement Value:$285,800
56%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,283+5.2%
2024$8,825+61.3%
2023$5,471+0.4%
2022$5,447+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 15248, Page 595

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12154, Page 669

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10552, Page 1454