Skip to content

109 West Chadwick WayToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block1105.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
55%
Improvement Value:$183,000
45%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+5.2%
2024$7,045+50.9%
2023$4,669+0.4%
2022$4,649+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft520DeedBook 17540, Page 1631Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5211, Page 277

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3765, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1952