Skip to content

108 West Sea WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2024

Property Information

Block1105.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage672
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
54%
Improvement Value:$189,000
46%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+5.2%
2024$7,149+42.1%
2023$5,033+0.4%
2022$5,010+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952