Skip to content

105 West Bayberry WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 8, 2010

Property Information

Block1105.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage580
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
50%
Improvement Value:$224,500
50%
Total Assessment$448,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+5.2%
2024$7,764+40.8%
2023$5,514+0.4%
2022$5,489+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14640, Page 688

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10711, Page 827

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook NaN, Page NaN