Skip to content

123 West Shell WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Nov 4, 1971

Property Information

Block1105.11
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
55%
Improvement Value:$184,400
45%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+5.2%
2024$7,069+48.5%
2023$4,760+0.4%
2022$4,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952