Skip to content

124 West Bayberry WayLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 16, 2004

Property Information

Block1105.11
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
54%
Improvement Value:$203,900
46%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120+5.2%
2024$7,719+50.0%
2023$5,145+0.4%
2022$5,123+12.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12225, Page 1213

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5564, Page 959