Skip to content

102 West Shell WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block1105.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
66%
Improvement Value:$144,300
34%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+5.2%
2024$7,310+25.3%
2023$5,834+0.4%
2022$5,809+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952