Skip to content

125 West Dune WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$371,500
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block1105.12
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
54%
Improvement Value:$206,100
46%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,160+5.2%
2024$7,757+54.1%
2023$5,035+0.4%
2022$5,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$371,500

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 15880, Page 1493Recorded8/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 15641, Page 1182Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 15641, Page 1178Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5651, Page 683