Skip to content

111 West Dune WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
May 29, 1987

Property Information

Block1105.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
47%
Improvement Value:$256,900
53%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+5.2%
2024$8,324+58.8%
2023$5,240+0.4%
2022$5,217+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4556, Page 601