Skip to content

117 West Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block1105.13
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
44%
Improvement Value:$285,000
56%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,715+5.2%
2024$8,285+52.0%
2023$5,451+0.4%
2022$5,427+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft560DeedBook 19763, Page 268Recorded8/14/2024

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16755, Page 1138Recorded6/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16505, Page 1811Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook NaN, Page NaN