Skip to content

3185 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 2002

Last Sale Price
$330,542
Last Sale Date
Sep 4, 2002

Property Information

Block1105.13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
69%
Improvement Value:$134,800
31%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,845+5.2%
2024$7,457+29.5%
2023$5,756+0.4%
2022$5,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,542
DeedBook 11021, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 2002