Skip to content

123 West Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block1105.13
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,000
50%
Improvement Value:$227,600
50%
Total Assessment$451,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,224+5.2%
2024$7,817+49.5%
2023$5,230+7.3%
2022$4,873+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft520DeedBook 20162, Page 1789Recorded10/14/2025

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft520DeedBook 17595, Page 225Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5740, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1952