Skip to content

122 West Dune WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block1105.13
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
51%
Improvement Value:$211,700
49%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+5.2%
2024$7,279+30.6%
2023$5,574+14.8%
2022$4,856+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$729,000
Sq Ft520DeedBook 19756, Page 579Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16758, Page 176Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5740, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1952