Skip to content

116 West Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block1105.14
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
45%
Improvement Value:$275,700
55%
Total Assessment$499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+5.2%
2024$8,650+57.0%
2023$5,508+0.4%
2022$5,484+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 17130, Page 1393Recorded5/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$142,503
DeedBook 15078, Page 1313

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14965, Page 1454