Skip to content

104 West Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 26, 2000

Property Information

Block1105.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
45%
Improvement Value:$273,800
55%
Total Assessment$497,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,065+5.2%
2024$8,617+57.2%
2023$5,481+0.4%
2022$5,457+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10157, Page 211

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4884, Page 295