Skip to content

108 West Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jan 16, 2001

Property Information

Block1105.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
45%
Improvement Value:$277,800
55%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,138+5.2%
2024$8,686+58.6%
2023$5,476+0.4%
2022$5,452+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 10283, Page 1289

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5387, Page 38

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook NaN, Page NaN