Skip to content

121 Harbor DriveLavallette, NJ 08735

Built 2024

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block1105.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings0
ZoningRB4
Sq Footage660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
43%
Improvement Value:$342,900
57%
Total Assessment$602,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,979+49.8%
2024$7,329+44.6%
2023$5,068+0.4%
2022$5,045+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft660DeedBook 19372, Page 777Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 10243, Page 779

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4992, Page 168

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4078, Page 307