Skip to content

114 West Cove WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$106,667
Last Sale Date
Jan 20, 1995

Property Information

Block1105.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
67%
Improvement Value:$148,700
33%
Total Assessment$444,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+5.2%
2024$7,698+20.6%
2023$6,383+0.4%
2022$6,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,667
DeedBook 5238, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1952