Skip to content

21 East Sea WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block1106.08
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,000
70%
Improvement Value:$172,800
30%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321+5.2%
2024$9,811+46.6%
2023$6,693+0.4%
2022$6,664+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950