Skip to content

22 East Sea WayLavallette, NJ 08735

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block1106.09
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage1,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,000
73%
Improvement Value:$144,200
27%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+5.2%
2024$9,316+20.9%
2023$7,703+0.4%
2022$7,669+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970