Skip to content

12 East Sea WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 26, 2001

Property Information

Block1106.09
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
77%
Improvement Value:$120,700
23%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,373+5.2%
2024$8,909+17.0%
2023$7,618+0.4%
2022$7,584+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10316, Page 1350