Skip to content

3167 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block1106.09
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings0
ZoningRB4
Sq Footage480
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
72%
Improvement Value:$153,100
28%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+46.1%
2024$6,820+5.5%
2023$6,463+0.4%
2022$6,435+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023