Skip to content

27 East Chadwick WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 1, 1993

Property Information

Block1106.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
77%
Improvement Value:$116,600
23%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+5.2%
2024$8,838+16.5%
2023$7,585+0.4%
2022$7,552+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5103, Page 552