Skip to content

25 East Chadwick WayLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Date
Dec 27, 1995

Property Information

Block1106.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage1,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
72%
Improvement Value:$149,700
28%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+5.2%
2024$9,411+23.4%
2023$7,628+0.4%
2022$7,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5341, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1960