Skip to content

19 East Bayberry WayLavallette, NJ 08735

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block1106.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,000
85%
Improvement Value:$69,300
15%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+5.2%
2024$8,020+19.8%
2023$6,693+0.4%
2022$6,664+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft520DeedBook 19953, Page 632Recorded3/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1972