Skip to content

14 East Chadwick WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$328,500
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block1106.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage500
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
69%
Improvement Value:$175,700
31%
Total Assessment$569,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,374+5.2%
2024$9,862+43.0%
2023$6,896+0.4%
2022$6,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 11642, Page 450

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5412, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1950