Skip to content

3173 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 1949

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Jul 16, 1997

Property Information

Block1106.10
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
69%
Improvement Value:$176,900
31%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,396+5.2%
2024$9,882+46.2%
2023$6,761+0.4%
2022$6,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5491, Page 297

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1949