Skip to content

18 East Bayberry WayLavallette, NJ 08735

Built 2012

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Apr 3, 1998

Property Information

Block1106.11
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
80%
Improvement Value:$98,500
20%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+5.2%
2024$8,525+19.0%
2023$7,162+0.4%
2022$7,130+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5564, Page 587

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook NaN, Page NaN