Skip to content

3175 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2011

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 9, 2002

Property Information

Block1106.11
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description0560
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
80%
Improvement Value:$98,500
20%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+5.2%
2024$8,525+19.0%
2023$7,162+0.4%
2022$7,130+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10961, Page 784