Skip to content

29 East Shell WayLavallette, NJ 08735

Built 1948

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block1106.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
69%
Improvement Value:$178,100
31%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,418+5.2%
2024$9,903+39.3%
2023$7,109+0.4%
2022$7,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 15161, Page 1984

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 3993, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1948