Skip to content

20 East Shell WayLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block1106.12
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
78%
Improvement Value:$111,100
22%
Total Assessment$505,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+5.2%
2024$8,743+14.9%
2023$7,613+0.4%
2022$7,579+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft560DeedBook 19394, Page 1075Recorded6/1/2023

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft560DeedBook 18306, Page 1380Recorded2/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10267, Page 1520

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3574, Page 61