Skip to content

17 East Dune WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block1106.12
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage472
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
75%
Improvement Value:$129,400
25%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,531+5.2%
2024$9,060+31.3%
2023$6,901+0.4%
2022$6,871+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft472DeedBook 19140, Page 1512Recorded8/19/2022

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 14747, Page 686

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 11942, Page 1236

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4768, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1950