Skip to content

18 East Shell WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Date
Feb 9, 1978

Property Information

Block1106.12
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage500
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
69%
Improvement Value:$175,800
31%
Total Assessment$569,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+5.2%
2024$9,863+44.0%
2023$6,849+0.4%
2022$6,819+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3690, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1950