Skip to content

35 East Dune WayLavallette, NJ 08735

Built 1980

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block1106.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,034
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
83%
Improvement Value:$95,500
17%
Total Assessment$561,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+5.2%
2024$8,234+4.8%
2023$7,858+0.4%
2022$7,824+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,034DeedBook 19739, Page 1648Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4339, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1980