Skip to content

14 East Shell WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block1106.12
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage500
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
70%
Improvement Value:$171,100
30%
Total Assessment$565,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,290+5.2%
2024$9,782+44.1%
2023$6,786+0.4%
2022$6,756+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4053, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1950