Skip to content

53 East Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block1106.13
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class14
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
90%
Improvement Value:$49,400
10%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,058+5.2%
2024$8,610+4.7%
2023$8,226+0.4%
2022$8,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,179
Sq Ft844DeedBook 18424, Page 773Recorded4/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 14426, Page 1529

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3950, Page 797