Skip to content

47 East Tide WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block1106.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
80%
Improvement Value:$98,500
20%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+5.4%
2024$8,275+15.8%
2023$7,147+0.5%
2022$7,115+4.7%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 14923, Page 1958

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13571, Page 1537