Skip to content

16 East Dune WayLavallette, NJ 08735

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block1106.14
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings2
ZoningRB4
Sq Footage2,026
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
75%
Improvement Value:$173,200
25%
Total Assessment$693,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,623+5.2%
2024$11,999-1.7%
2023$12,202+0.4%
2022$12,148+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997