Skip to content

3333 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block1108.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class21
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage5,878
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
22%
Improvement Value:$1,730,500
78%
Total Assessment$2,210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,253+5.2%
2024$38,264-6.9%
2023$41,110+0.4%
2022$40,929+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 10215, Page 638

Property Sale

Sale
$363,750
DeedBook 5567, Page 77

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3946, Page 761