Skip to content

3301 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block1108.06
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,430
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,000
51%
Improvement Value:$472,600
49%
Total Assessment$957,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,438+5.2%
2024$16,576+9.0%
2023$15,213+0.4%
2022$15,146+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft2,430DeedBook 18562, Page 1042Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 18000, Page 331Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 10160, Page 1660

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3672, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1977