Skip to content

3321 Churchill DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2005

Property Information

Block1108.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,289
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
43%
Improvement Value:$662,300
57%
Total Assessment$1,152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,983+5.2%
2024$19,946+5.6%
2023$18,880+0.4%
2022$18,797+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4956, Page 317