Skip to content

3291 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block1108.06
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+5.2%
2024$9,694-18.5%
2023$11,899+0.4%
2022$11,847+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$583,000
DeedBook 10891, Page 1071

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5275, Page 227

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3872, Page 134