Skip to content

3313 Churchill DriveToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block1108.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class21
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,729
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
32%
Improvement Value:$1,084,900
68%
Total Assessment$1,584,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,861+5.2%
2024$27,435+9.5%
2023$25,058+0.4%
2022$24,947+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10012, Page 812

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4053, Page 742