Skip to content

3287 Churchill DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
May 19, 2005

Property Information

Block1108.09
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class18
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,233
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
17%
Improvement Value:$457,500
83%
Total Assessment$551,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,043+5.2%
2024$9,546-0.8%
2023$9,619+0.4%
2022$9,577+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000
DeedBook 12629, Page 1418

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4518, Page 233