Skip to content

3316 Long Point DriveToms River, NJ 08754

Built 2001

Last Sale Price
$156,100
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block1108.09
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class18
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,118
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
16%
Improvement Value:$503,500
84%
Total Assessment$599,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,917+5.2%
2024$10,377+2.6%
2023$10,110+0.4%
2022$10,066+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$156,100

From:

To:

Sq Ft3,118DeedBook 17191, Page 1214Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 14197, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 10192, Page 1345