Skip to content

3302 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block1108.09
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,362
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
19%
Improvement Value:$400,500
81%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,005+5.2%
2024$8,560+5.0%
2023$8,151+0.4%
2022$8,115+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5754, Page 376