Skip to content

3300 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block1108.09
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,391
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
20%
Improvement Value:$368,400
80%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+5.2%
2024$8,004+4.0%
2023$7,693+0.4%
2022$7,659+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,391DeedBook 18297, Page 435Recorded2/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5627, Page 583