Skip to content

3292 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block1108.09
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$190,700
67%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.2%
2024$4,928+9.6%
2023$4,496+0.4%
2022$4,477+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 15593, Page 1792Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10111, Page 559

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3925, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1980